Czech Collectors asociation of Schleich

Srpen 2014

Tábor s koňmi

8. srpna 2014 v 2:10 | Škubánek |  Příběhy, Povídky
Ahoj,
vím že prázdniny už se přehouply přes půlku :( ale i tak ještě je kus před námi! Pořádali jste u Vás na rančích tábory? Nebo jste někdo byl? Nebo budete pořádat příští rok? Mám pro Vás pár tipů, jak zajistit příjemný týden/nebo delší dobu jak pro koně tak jezdce.


Základní opatření:

Pokud děláte tábor s koňmi, určitě je lepší pro menší počet dětí. 6 až 12 dětí je úplně ideální počet. Nejdříve si ale rozmyslete, kde je ubytujete. Ne každá Schleich jezdkyně bude ochotná spát na seně :D Postavte třeba stan, nebo pokud máte velkou budovu nebo dokonce penzion tak je šoupněte tam. Pak musíte počítat pro každého s koněm. Ať se Vám nesedřou! Můžete s jezdci večer opékat anebo vařit polívku v ešusu.


Program:
Vymyslete si pro lidi a koně vhodný program, který pokud možno bude počítat i se změnou počasí. Můžete jezdit na vyjížďky, plavit anebo na jízdárnu. Nebo třeba ukázka horsemanshipu? Nechte koním i jezdcům ale dostatečný odpočinek. Můžete třeba jednu noc jet na "puťák" a spát pod širákem. Nebo můžete i zorganizovat nějakou celotáborovou hru, třeba na poznávání části postroje atd.


Výběr koní:
Pro tábor vyberte vhodné koně. Rozhodně nepůjčujte koně moc mladé anebo obtížné na ježdění, chtěla bych vidět malou holčičku, která po druhé v životě sedí na koni, na hřebci, který by vyhazoval a kozlíkoval- to by nebyla pěkná podívaná. Raději bych volila klidné valachy a klisny, které používáte spíše k rekreačním účelům, nejsou to soukromý koně nebo koně které si nechcete "zkazit".


S výcvikem také opatrně, nemůžete chtít, aby Vám děcka skákali metr a předváděli překroky :D Ty nejmladší nechte cvičit na lonži, ty zkušenější vezměte na jízdárnu a pomozte jim zdokonalit jejich jezdecký um. Pro oživení, můžete postavit malý křížek a zkoušet skákat. Na konci tábora můžete udělat malé závody a třeba i pozvat rodiče.

Na vyjížďku vyberte koně, kteří nemají ve zvyku zdrhat, zkušenějším dopřejte i třeba klusovou vyjížďku anebo cvalový úsek, ty méně zkušené můžete vzít na krokovku na vodítku.

Teď Vám dám přečíst dopis o jednom táboře od Sáry:

Ahoj,
Jak se máte? Já dobře je to tady super. Když jsme všichni přijeli na místo, rozdělili jsme se do dvou skupinek po 5 lidech. My jsme se pojmenovali Mustangové. Pak jsme se byli podívat na koně. Vedoucí nám přidělili koně podle velikosti a zkušeností, já dostala jednoho poníka se slovy, že je moc hodný a poslušný. Doopravdy je to klisna shetlandského ponyho Pampeliška a jezdí se mi na ní dobře. První den jsme ráno vstali a uklidili si každý svůj stan- bydlíme ve stanu vždycky dvě/dva (jsou tu i dva kluci). Pak jsme si dali snídani a oblékli se na koně. Jedna skupina šla na vyjížďku a my byli na jízdárně. Jedna holka teda na kruhovce, protože se ještě učí zvládnout ovládat koně. A my jsme s trenérkou dělali různé kruhy atd. I jsme si zaklusali a já a ještě jeden kluk zacválali. Zítra prý budeme skákat, tak se těším! Pak jsme koně pustili do výběhu a měli jsme jít uklízet výběh- jenže bylo hrozné vedro a nikomu se nechtělo, tak jsme si řekli, že to uděláme až o poledním klidu. Po obědě jsme tedy uklízeli výběh a pak jsme si vzali zase naše koně a jeli jsme na vyjížďku. Jeli jsme jen krokem k nedalekému rybníčku a tam jsme nechali koně, ať si ochladí nohy. Prý také půjdeme plavit, ale dnes jsme si zapomněli plavky :( Druhá polovina zatím byla na jízdárně a pak vybírali kameny z výběhů. Po večeři jsme měli soutěž mezi dvěma družstvy. Dostali jsme jednu uzdečku do týmu a našim úkolem bylo jí rozložit, složit a popsat. Kdo to stihl, jako první získal bod (kdo bude mít víc bodů, vyhraje na konci tábora dort). Bohužel jsme prohráli. Druhý den jsme dopoledne jeli na vyjížďku bez sedel a pak byli zase na jízdárně. Ve středu dostali koníci volno a mi jsme si vzali jiné koně a trenéři/vedoucí nám na nich ukazovali přirozenou komunikaci a nechali nás to i vyzkoušet. Také prý budeme jeden večer dělat voltíž a jezdit ve vozíku taženým poníkem- tak to jsem hodně zvědavá!


Mějte seSára


Správný výběr koní pro děti je důležitý!!!

Sára, trenérka a Květa při přípravě koní

Sára s Pampeliškou na vyjížďce bez sedla

Sára a Pampeliška- skok

Na jízdárně s trenérkou


Tak co? Uspořádali by jste takový tábor u Vás na schleich rančích?
Škubánek

Co nikdy nedělat se Schleich

5. srpna 2014 v 11:19 | Škubánek |  Tipy a návody
Ahoj,
pokud jste sem někdo i v těchto vedrech zavítal se podívat co na CCAS, tak tu mám pro Vás krátký článek od Suzeinne. Tímto jí ještě jednou moc děkuji! Já jsem si k němu dovolila doplnit nějaké fotky. Tak se koukněte a přiznejte se! :D Kdo těchto 6. základních pravidel porušujete? Já tedy jsem líná koníkům nandavat deky... :( A co Vy?

Co nikdy nedělat se Schleich.

1.NIKDY s koníkem neházíme o zem.


2. NIKDY nemanipulujeme s koníkem bez deky.


3. NIKDY nenecháváme koníka na zemi.


4. NIKDY nekoupeme Schleicháčky v horké vodě s mýdlem.


5. NIKDY nenecháváme několik Schleichů v jedné krabici při manipulaci.


6. NIKDY nedáváme koníky na dosah domácích zvířat(kočka, pes).


Fotky: Škubánek